پارس آی سی تی
رییس سازمان فضایی اعلام كرد

آمادگی كشور برای پرتاب 3 ماهواره، پروژه اعزام انسان به فضا متوقف نشده است

آمادگی كشور برای پرتاب 3 ماهواره، پروژه اعزام انسان به فضا متوقف نشده است

پارس آی سی تی: رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر اینكه سه ماهواره ˮدوستیˮ، ˮپیامˮ و ˮناهید 1ˮ آماده بوده و بزودی پرتاب می شوند، اظهار داشت: ساخت ماهواره ˮناهید 2ˮ به آخر رسیده كه امیدواریم تا آخر برنامه ششم آماده پرتاب شود.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا دكتر مرتضی براری در نشست خبری امروز به مناسبت هفته جهانی فضا با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره های بومی در كشور، اضافه كرد: ما تابحال از جانب محققان كشور موفق به ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی شده ایم.

وی از آماده پرتاب بودن سه ماهواره اطلاع داد و خاطرنشان كرد: دو ماهواره مراحل نهایی را طی می كند.

وی در این باره تصریح كرد: ماهواره "دوستی" دانشگاه صنعتی شریف، ماهواره "پیام "دانشگاه امیركبیر و ماهواره "ناهید 1" آماده پرتاب هستند.

رئیس سازمان فضایی ماهواره "دوستی" دانشگاه شریف را از نوع ماهواره های سنجشی دانست و اظهار داشت: ماهواره های "دوستی" و "ناهید" در مدار 250 كیلومتری قرار خواهند گرفت و طول عمر آن ها تا یك سال است.

وی با اشاره به اینكه ماهواره "پیام" دانشگاه امیركبیر از نوع ماهواره های عملیاتی است كه در مدار 500 كیلومتری زمین قرار می گیرد، افزود: امیدواریم كه با نهایی شدن مراحل اداری، پرتاب این سه ماهواره در دستور كار قرار گیرد و ما امیدواریم كه تا آخر سال این سه ماهواره پرتاب شود.

وی با اشاره به سایر دستاوردهای فضایی كشور، اظهاركرد: در سال 92 همزمان با فعالیت دولت، "كاوشگر پژوهش" و در سال 93 ماهواره "فجر" و در روز 5 مرداد سال 96 ماهواره بر "سیمرغ" پرتاب شدند.

وی در عین حال با تاكید بر اینكه هم اكنون كشور در حال گذر از ماهواره های تحقیقاتی به سمت پرتاب ماهواره های عملیاتی است، تصریح كرد: به گونه ای كه كشور از ماهواره هایی با ظرفیت 50 كیلوگرم در مدار 250 كیلومتری به ساخت ماهواره های 250 كیلوگرمی و قرار گرفتن در مدار 500 كیلومتری رسیده است.

به گفته وی، بدین سان رشد در مدار قرار گرفتن ماهواره ها دو برابر و وزن ماهواره های تولید شده پنج برابر افزایش داشته كه این اعداد نشان داده است كشور در حوزه پرتاب گرها رشد 10 برابری داشته است.

براری همینطور از طراحی و ساخت ایستگاه های چند منظوره اطلاع داد و اظهار داشت: این ایستگاه ها علاوه بر ماهواره های داخلی قادر به عرضه خدمات به ماهواره های بین المللی هم هستند.

وی با تاكید بر اینكه ماهواره "ظفر" تا آخر سال كامل می شود، اضافه كرد: این یك ماهواره سنجشی با دقت 22.5 میلیمتر است.

براری با تاكید بر اینكه هدف ما دستیابی به ماهواره های سنجشی با دقت یك متر تا افق 1404 است، خاطرنشان كرد: همزمان با توسعه فناوری های فضایی خرید ماهواره های ملی سنجشی را هم در دستور كار داریم.

وی با بیان این كه بر این اساس سال قبل قرارداد خرید این ماهواره انجام شده و پرداخت 60 درصد آن هم صورت گرفته است، ابراز امیدواری كرد كه طی برنامه ریزی های انجام شده این ماهواره بزودی خریداری شود.

توافق با وزارت علوم در حوزه فضایی

رئیس سازمان فضایی با اشاره به توافقات انجام شده با وزارت علوم، تصریح كرد: به منظور طراحی و ساخت ماهواره "پارس 2" با دقت پنج تا ده متر با وزارت علوم توافقاتی صورت گرفته است كه بر مبنای آن بتوانیم یك ماهواره كاملا عملیاتی و مبتنی بر كاربردهای مشخص ساخته شود.

وی با تاكید بر اینكه تا چند هفته آینده این توافقات نهایی می شود، افزود: بر طبق این توافقات مقرر شد كه طراحی و ساخت ماهواره "پارس 2" با همكاری اساتید و دانشجویان دانشگاهی و همینطور شركت های فناور صورت گیرد.

براری افزود: برپایه برآوردهای انجام شده پیشرفت فناوری های فضایی در كشور 78 درصد است، در حالیكه در كشوری مانند هند پیشرفت 50 درصدی داشته است.

رئیس سازمان فضایی همینطور با بیان اینكه ساخت ماهواره "ناهید 2" به آخر رسیده است، ابراز امیدواری كرد كه تا آخر برنامه ششم آماده پرتاب شود.
ماهواره مصباح
براری با اشاره به آخرین مذاكرات در مورد بازگرداندن ماهواره مصباح به كشور خاطرنشان كرد: كارگروهی در این زمینه به شدت در حال پیگیری هستند و تلاش هستیم كه بتوانیم با رایزنی این ماهواره را كه كار آن با مشاركت یك كشور خارجی انجام شده، به كشور بازگردانیم.
وی با تاكید بر اینكه ماهواره مصباح یك ماهواره مخابراتی است، اظهاركرد: مدل طراحی شده از این ماهواره مدل تجاری نیست، از این رو فناوری های آن قدیمی نشده و می تواند عملیات حداقلی ماهواره های مخابراتی را اجرایی كند.
اقتصاد فضایی
رئیس سازمان فضایی با بیان اینكه سهم اقتصاد جهانی از فناوری های فضایی 45 صدم جی دی پی است، اظهار داشت: پیش بینی می گردد كه این میزان تا 20 سال آینده به 20 درصد جی دی پی برسد.
وی توسعه زیرساخت های فضایی را از اولویت های این سازمان نام برد و خاطرنشان كرد: ما برای این منظور یك برنامه 10 ساله از سال 85 تا 94 تدوین كردیم كه در این بازه زمانی 10 ساله مبادرت به توسعه فناوری های فضایی كردیم و توفیقاتی را هم داشته ایم، به گونه ای كه هم اكنون ایران جزو 9 كشور اول دنیا در دستیابی به چرخه كامل فضایی است.
براری طراحی و ساخت ماهواره های بومی و پرتاب آن و قرار دادن ماهواره ها در مدار و ارتباط برقرار كردن با ماهواره ها را همچون دستاوردهای ایران در حوزه فضایی نام برد و خاطرنشان كرد: در برنامه دوم كه تا سال 1404 ادامه دارد، مبادرت به توسعه و تثبیت صنعت فضایی و همینطور ساخت ماهواره های عملیاتی و قرار دادن آن در مدار را در دستور كار داریم.
رئیس سازمان فضایی با تاكید بر اینكه برای اجرای برنامه 10 ساله دوم سازمان فضایی سه اولویت را مدنظر قرار دادیم، تصریح كرد: استفاده حداكثری از سبدهای حمایتی دولت، حذف تصدی گری در اجرای پروژه های فضایی و جذب سرمایه های بخش خصوصی همچون برنامه های ما برای اجرای سند دوم 10 ساله فناوری های فضایی به حساب می آید.
وی افزود: بر این اساس ما در تلاش هستیم تا بستری فراهم نماییم كه مشاركت حداكثری بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در فناوری های فضایی را داشته باشیم.
تلاش و برنامه ریزی برای حضور بخش خصوصی در حوزه فضایی
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تلاش های سازمان فضایی برای مشاركت با بخش خصوصی تصریح كرد: برای این منظور اولویت هایی را برای حضور استارتاپ ها در فناوری فضایی تعریف كردیم كه از آن جمله می توان به حوزه های خدمات شهری، كشاورزی، محیط زیست، هواشناسی و مدیریت بلایای طبیعی اشاره نمود.
وی افزود: علاوه بر آن در برنامه ششم توسعه سرمایه گذاری 3 هزار و 600 میلیارد تومانی برای بخش فضایی در نظر گرفته شده است كه از این میزان 900 میلیارد تومان باید از جانب بخش خصوصی تامین شود؛ از این رو ما در تلاش هستیم تا سرمایه های بخش خصوصی را جذب نماییم.
5 كشور نوظهور در حوزه فضایی
رئیس سازمان فضایی افزود: كشورهای ایران، پاكستان، عربستان، امارات متحده عربی و رژیم اشغالگر قدس همچون 5 كشور نوظهور در عرصه فضایی معرفی شده اند.
وی افزود: اغلب این كشورها با سرمایه گذاری های كلان و با مشاركت های جهانی حركت خویش را در حوزه فضایی آغاز كردند، ولی ایران با تلاش متخصصان داخلی وارد این حوزه شده است.
براری ابراز امیدواری كرد كه با تلاش های انجام شده در دانشگاه ها و شركت های دانش بنیان ایران بتواند تا سال 1404 به رتبه اول منطقه در این عرصه دست یابد.
توضیح رئیس سازمان فضایی در مورد اعزام انسان به فضا
رئیس سازمان فضایی در مورد اجرای پروژه اعزام انسان به فضا اظهار داشت: این پروژه از دستور كار این سازمان خارج نشده و همچنان پیگیری می گردد.
وی در عین حال تصریح كرد: هم اكنون اولویت ما تولید زیرساخت های لازم در بخش های فضایی است كه برای توسعه این بخش تا سال 1404 زمان نیاز داریم.
براری اظهار داشت: هم اكنون پروژه اعزام انسان به فضا متوقف نشده است. برای اجرای این پروژه مبلغ 12 میلیون دلار بودجه در نظر گرفته شده بود كه این میزان محقق نشد.
تاخیر در برگزاری جلسات شورای عالی فضایی
رئیس سازمان فضایی در مورد زمان برگزاری جلسه شورای عالی فضایی اظهار داشت: برگزاری جلسات شورای عالی فضایی در اولویت رئیس جمهور است و ما در حال پیگیری مصوبات این شورا هستیم.
وی افزود: ما در تلاش هستیم تا بزودی جلسات این شورا برگزار گردد.1397/07/09
19:51:44
5.0 / 5
1997
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آی سی تی پارس