پارس آی سی تی
مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

اخبار ضد و نقیض از مافیای واردات خودرو

اخبار ضد و نقیض از مافیای واردات خودرو

پارس آی سی تی: در حالیكه رییس جمهوری دو هفته به وزیر صنعت، معدن و تجارت مهلت داده تا متخلفان پرونده واردات غیرقانونی خودرو را شناسایی و به مردم و قوه قضاییه معرفی نماید انتشار اخبار ضد و نقیض در این رابطه ادامه دارد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، ماجرا از تیر ماه سال قبل شروع شد. جایی كه وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ساماندهی واردات خودرو و اجرای دستورالعمل جدید واردات، ثبت سفارش واردات خودرو را از تیر تا دی ماه ۱۳۹۶ متوقف كرد. ممنوعیت ثبت سفارش واردات خودرو از دی ماه ۱۳۹۶ به پایان رسید اما هنوز روزهای سال قبل به آخر نرسیده بود كه اخباری در خصوص تخلف در واردات خودرو منتشر و آن طور كه برخی اعضای انجمن واردكنندگان خودرو اعلام نمودند در زمان توقف ثبت سفارش، برخی خودروها به صورت غیرقانونی ثبت سفارش و وارد شده اند.
زمزمه های تخلف در این زمینه ادامه داشت تا اینكه سرانجام حدود سه ماه پیش مجتبی خسروتاج رییس سازمان توسعه تجارت كه سازمان متبوعش مسوول صدور مجوز و ثبت سفارش واردات خودرو است، وقوع این تخلف را رسما تایید و اعلام نمود كه بیش از ۶۴۰۰ دستگاه خودرو به صورت غیرقانونی ثبت سفارش و وارد شده اند.
باآنكه در چند ماه اخیر وی و برخی دیگر از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت تخلف در ثبت سفارش و واردات خودرو را در بازه های زمانی مختلف تایید نموده اند اما خبری از برخورد با متخلفان و معرفی آنها نبود تا اینكه سرانجام دو روز پیش رییس جمهوری شخصا به این پرونده ورود كرده و دو هفته به وزیر صنعت، معدن و تجارت مهلت داد تا متخلفان را شناسایی و به مردم و دستگاه قضایی معرفی نماید.
در جدیدترین رویداد در این زمینه روز گذشته قاضی پور عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس از بازداشت برخی متخلفان در پرونده واردات غیرقانونی خودرو اطلاع داده و اظهار كرده كه بعضی از بازداشت شده ها از كارمندان وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند. درواكنش به این خبر اما رییس سازمان توسعه تجارت بازداشت متخلفان واردات غیرقانونی خودرو را تكذیب نمود.
در حالی انتشار اخبار ضد و نقیض در این رابطه ادامه دارد كه وزیر صنعت، معدن و تجارت كمتر از دو هفته وقت دارد تا طبق دستور رییس جمهوری، متخلفان را شناسایی و به مردم و دستگاه قضایی معرفی نماید.
واردكنندگان خودرو با ارز دولتی را بشناسید
اما در خبر دیگری باز هم در رابطه با واردات خودرو امروز بانك مركزی لیست شركت هایی كه با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی اقدام به واردات خودرو كرده اند را منتشر نمود.
بعد از انتشار نخستین فهرست كالاهای دریافت كننده ارز رسمی از جانب بانك مركزی در تاریخ دهم تیرماه، امروز دومین لیست كه مربوط به واردكنندگان خودرو بود از جانب این بانك منتشر گردید.
بانك مركزی به شركت های واردكننده كه از جانب دستگاه های ذیربط معرفی و تشریفات قانونی ثبت سفارش را انجام می دهند، ارز مورد نیاز را تخصیص می دهد و تامین می كند.
برای آگاهی از نام شركت های واردكننده خودرو كه از ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی بهره برده اند بر روی این لینك كلیك كنید.
واردات چای ساز از جانب واردكننده خودرو!
اخبار در رابطه با واردات خودروتمامی ندارد. برخی شركت های وارداتی اقدام به واردات كالاهای غیرتخصصی خود با ارز ۴۲۰۰ تومانی كرده اند كه در صورت مطابقت ثبت سفارش با اظهار كالا، این امر مانعی ندارد.
به دنبال دستور رییس جمهور در خصوص لزوم شفاف سازی و انتشار اسامی كالاهای وارد شده با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی، بانك مركزی لیست شركت های دریافت كننده ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات را منتشر نمود.
لیست شركت های دریافت كننده ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی برای واردات كه انتشار یافت، مشخص شد برخی شركت های وارداتی كه به نام یك كالای خاص ثبت شده اند كالای دیگری وارد كرده اند؛ به صورت نمونه یك شركت واردكننده خودرو برای واردات اقلامی همچون چای ساز و قهوه ساز هم ارز دولتی دریافت كرده است.
بررسی این لیست نشان داد كه شركت ماموت خودرو با شناسه ملی "۱۴۰۰۴۷۰۸۷۲۷" كه حوزه فعالیت آن واردات خودرو با برند فولكس واگن است، معادل ۳۶۴۱ یورو برای واردات "چای ساز و قهوه ساز" ارز دولتی دریافت كرده است.
گران فروشان موبایل رسوا می شوند
رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی از انتشار اسامی واردكنندگان متخلف تلفن همراه در آینده نزدیك بعد از نهایی شدن بررسی ها توسط دستگاه های نظارتی اطلاع داد.
به دنبال انتشار لیست دریافت كنندگان ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات تلفن همراه از جانب وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات اتفاقات جالب توجهی رخ داد كه می توان به ورود دستگاه های نظارتی به بازار موبایل برای رصد و پایش عملكرد واردكنندگان تلفن همراه اشاره نمود.
مهدی محبی - رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی - در این باره اظهار داشت: واردكنندگان موبایل كه از ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی استفاده كردند، اما كالای خویش را با نرخ ارز آزاد و مردم فروخته اند بطور قطع مدنظر دستگاه های نظارتی قرار دارند و بزودی با آنها برخورد می گردد كه این مساله نشان داده است دستگاه های نظارتی روی این مورد حساس شده اند.
وی اضافه كرد: در جلسات متعددی كه با رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و دیگر مسئولین داشتیم مقرر شد تا در این زمینه حساس تر باشیم و با جدیت بازار تلفن همراه رصد شود.
رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی با تاكید بر این كه وظیفه نظارت بر فروش و بازار تلفن همراه برعهده دستگاه های نظارتی و دیگر اتحادیه های بخش خصوصی است، اظهار نمود: به نظر می آید كه باید به مشكلات فروشندگان و عرضه كنندگان تلفن همراه بعنوان یك كالای وارداتی توجه ویژه كرد، چون كه بعنوان مثال شركت ها و واردكنندگان موبایل با مشكلات متعددی دست و پنجه نرم می كنند كه می توان به باقی ماندن كالاهایشان پشت گمركات، مشكلات انتقال ارز و غیره اشاره نمود.
قیمت لوازم خانگی اصلاح شد
معاون سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان بر برخورد با فروشندگان لوازم خانگی كه خودسرانه قیمت ها را افزایش داده اند، تاكید و اعلام نمود: اغلب واحدها قیمت هایشان را اصلاح كرده و قیمت كالاها را مطابق ۹.۶ درصد نرخ تورم افزایش داده اند و طبق بررسی های صورت گرفته از بازار فقط دو واحد نسبت به كاهش قیمت اقدام نكرده اند كه پرونده تخلف شان به سازمان تعزیرات حكومتی ارسال شده است.
وحید منایی - عضو هیات مدیره سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان - با اشاره به اینكه افزایش غیر منطقی لوازم خانگی در بازار قابل قبول نیست، اظهار نمود: با فروشندگان لوازم خانگی كه خودسرانه قیمت های خویش را افزایش داده اند و با قیمت بالاتری محصولات شان را به بازار عرضه می كنند، برخورد می گردد.
وی اضافه كرد: با عنایت به اقدام بعضی از واحدهای تولیدی لوازم خانگی نسبت به افزایش قیمت محصولات در ابتدای سال جاری بدون دریافت مجوز لازم از كارگروه تنظیم بازار و پیش از بررسی های كارشناسی و انجام هماهنگی با این سازمان، مبحث از انجمن های مربوطه و با حضور واحدهای مدنظر، مورد پیگیری قرار|گرفت كه نهایتا اغلب واحدها در جهت تمكین از تصمیمات اتخاذ شده، نسبت به اصلاح قیمت ها به سطح نرخ تورم اعلامی از ناحیه بانك مركزی (۹.۶ درصد) اقدام نمودند.
قطع برق ادامه دارد
اما امروز هم قطع برق در تهران صورت گرفت. این روز ها تب خاموشی در تهران بسیار داغ است و در خیلی از محافل صحبت از خاموشی های پراكنده و غیر اعلام شده در تهران می گردد. این در شرایطی است كه بعد از باران های بهاری به نظر می رسید شرایط تامین برق در تابستان بهتر باشد و قرار بود كه خاموشی چندانی در تهران رخ ندهد.
باوجود وعده های مطرح شده درباره عدم خاموشی در تابستان، شرایط تغییر نمود و گرمای ناگهانی مسئولان صنعت برق را شوكه كرد و باعث شد كه در مناطق مختلف تهران شاهد خاموشی های غیرمنتظره باشیم. افزایش دمای هوا طاقت تهرانی ها را برای تحمل بی برقی كم كرده، بدتر آنكه هیچ اطلاع رسانی پیش از قطع برق برای مشتركان وجود ندارد كه همین مساله شرایط را سخت تر كرده است. ابلاغیه روز گذشته استاندار تهران هم حجت را تمام كرد چون كه صراحتا اعلام گردید كه می بایست از ساعت ۱۳: ۳۰ امروز وسایل سرمایشی در ادارات دولتی خاموش شود كه این مساله هم باعث افزایش اعتراض پایتخت نشینان شد، هرچند كه مقیمی، استاندار تهران امروز تصریح كرد كه این مورد به صورت پیشنهاد مطرح شده اما امیدواریم در دستگاه های دولتی مورد توجه قرار گیرد.
نارضایتی از تاثیرات قطع برق بر خدمات ارتباطی
قطع برق در بعضی مناطق تهران طی روزهای گذشته سبب بروز مشكل در ارتباط مشتركان تلفن همراه شده است. طی روزهای اخیر گرمای ناگهانی هوا باعث شد كه در بعضی مناطق تهران شاهد خاموشی های غیرمنتظره باشیم. همین قطع برق بدون اعلام قبلی ظاهرا سبب شده سایت های بعضی از اپراتورهای تلفن همراه كه در این مناطق واقع شده، دچار مشكل و به اصطلاح داون شوند و درنتیجه در مدت زمانی كه برای بالا آمدن مجدد سایت نیاز است، ارتباط برخی مشتركان با مشكل مواجه شود.
ظاهرا اختلال برقراری ارتباط طی دو روز اخیر برای برخی مشتركان یكی از اپراتورهای تلفن همراه بوجود آمده و همین مبحث مشكلاتی را تولید و این سوال را مطرح كرده كه چرا هیچ اطلاع رسانی پیش از قطع برق برای مشتركان و یا اپراتورها وجود نداشته است؟
این مورد البته یكی از مشكلاتی است كه اعلام و تاكید شده كه خاموشی نه تنها در یك منطقه مشخص بلكه سراسر تهران و حتی برخی شهرهای دیگر را فراگرفته و با شرایط پیش رو مشكلات متعددی در ادارات و شركت ها پیش آمده و قطع برق حتی باعث كاهش سرعت كار شده است.
افزایش قیمت چای غیرقانونی است
در حالیكه طی ماه های اخیر بالغ بر ۷۰ میلیون یورو ارز دولتی به واردكنندگان چای اختصاص داده شده است، آمارها نشان داده است كه این محصول با افزایش بیش از ۲۰ درصدی قیمت در بازار مواجه شده كه به قول معاون بازرگانی سازمان چای غیرقانونی است.
چای یكی از محصولاتی است كه عمده آن وارد می گردد و از حدود ۱۱۰ هزار تن نیاز بازار داخلی تنها حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تن آن در داخل كشور تولید می گردد. البته طی ماه های اخیر و با نوسانات بازار ارز، دولت تصمیم گرفت به واردات خیلی از محصولات ارز دولتی اختصاص دهد تا بازار آن ها را بتواند كنترل كند. این در شرایطی است كه با وجود اختصاص پیدا كردن ۷۰ میلیون و ۶۳۵ هزار و ۹۴۷ یورو ارز به نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومانی به ۵۸ شركت واردكننده، قیمت چای خارجی برپایه آخرین آمار بانك مركزی از متوسط قیمت خرده فروشی مواد خوراكی در تهران در هفته منتهی به هشتم تیر ماه امسال ۲۰.۸ درصد افزایش یافته و به كیلویی ۵۵ هزار و ۲۸۰ تومان رسیده است.
گودرز خردادپور - معاون بازرگانی سازمان چای - در این باره اظهار داشت: چای جزو محصولاتی است كه مشمول ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی شده است كه شركت های خیلی از ۲۱ فروردین ماه تا امروز موفق به دریافت این ارز شده اند، اما سوال اینجاست كه چرا باید با وجود دریافت ارز دولتی قیمت محصولات آن ها در بازار افزایش یابد. اگر شركتی از میان وارد كنندگان چای با ارز دولتی قیمت محصولش را افزایش دهد مرتكب تخلف شده و دستگاه های نظارتی با آن برخورد خواهند كرد.
موز هم با دلار دولتی وارد شد
در صورتی كه موز بیش از ۳۶ میلیون یورو ارز دولتی برای واردات دریافت كرده است، قیمت آن بیش از ۵۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته كه دستگاه های نظارتی باید نسبت به آن پاسخگو باشند.
با انتشار لیست دریافت كنندگان ارز رسمی از جانب بانك مركزی كه به دستور رییس جمهوری صورت گرفت، مشخص شد كه ۲۸ شركت توانسته اند ۳۶ میلیون و ۸۱ هزار و ۹۲۵ یورو ارز دولتی برای واردات موز دریافت نمایند كه در میان دیگر محصولات رقم بالایی به حساب می آید. این در شرایطی است كه این میوه وارداتی با افزایش بی سابقه ای قیمت مواجه شده است كه دستگاه های نظارتی باید نسبت به آن حساس باشند.
چراكه بر مبنای آخرین آمار انتشار یافته از جانب بانك مركزی از متوسط قیمت خرده فروشی بعضی از مواد خوراكی در تهران در هفته منتهی به هشتم تیر ماه، هر كیلوگرم موز در سطح شهر تهران به صورت میانگین به قیمت ۶۵۷۱ تومان عرضه شده است كه قیمت آن نسبت به هفته مشابه سال قبل ۵۵.۷ افزایش داشته است.
حال سوال اینجاست كه چرا واردكنندگان موز با وجود دریافت ارز با نرخ دولتی این میوه پر مشتری را تا این حد گران در بازار عرضه نموده اند و در این میان جای ناظران و دستگاه های متولی نظارت بر بازار مانند سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان و تعزیرات حكومتی خالی است.
برخورد با سایت های غیرمجاز فروش بلیت هواپیما
سخنگوی سازمان هواپیمایی كشوری اعلام نمود كه این سازمان از خرداد ماه امسال تابحال دستور فیلتر ۳۲ سایت غیر مجاز فروش بلیت هواپیما را نهایی كرده است.
رضا جعفرزاده خاطرنشان كرد: سازمان هواپیمایی كشوری در طول هفته های گذشته بازرسان خویش را در تمامی بخش های مربوط به فروش بلیت فعال كرده و نتیجه بررسی های این بازرسان هر جا به تخلفی ختم شده دستورهای قضایی لازم برای برخورد با متخلفان عرضه شده است.
به قول وی، از خرداد ماه امسال تاكنون، سازمان هواپیمایی كشوری مجوز فعالیت ۱۵ دفتر خدمات مسافری را لغو و شش دفتر را هم تعلیق كرده و با برخورد جدی كه با سایت های غیر مجاز صورت گرفته، هم اكنون ۳۲ سایت در این حوزه فیلتر شده اند.1397/04/12
21:28:37
5.0 / 5
1728
تگهای خبر: خدمات , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس