پارس آی سی تی

تكنولوژی چطور به كمك جام جهانی آمد

تكنولوژی چطور به كمك جام جهانی آمد

پارس آی سی تی: فیفا برای اولین بار در بازی های فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به منظور كاهش اشتباهات داوری، از فناوری كمك داور ویدیویی (VAR) بهره برده است.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت Telegraph، از آنجایی كه می دانید در بازی و مسابقات فوتبال اشتباهات داوری همواره یكی از مواردی بوده است كه صحت برد و باخت تیم های مختلف را به چالش كشانده حالا فیفا در یك اقدام جدید، تصمیم گرفت كه از فناوری كمك داور ویدیویی (VAR) بهره مند شود تا بدین ترتیب اشتباهات داوری را به حداقل برساند.

این تكنولوژی كه در بعضی دیگر از بازی ها و مسابقات حساس و بین المللی همچون بازی های والیبال استفاده می شود، این دفعه برای اولین بار در جریان بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مورد كاربرد و استفاده قرار گرفته تا نتایج این مسابقات جهانی و مهم، از عدالت و صحت بیشتری برخوردار باشد.

تاكنون اشتباهات داوری كه ممكن بود به علت خطای دید، عدم نظارت و بررسی كامل، قضاوت زودهنگام و یا حق السكوت دادن به داور بازی های حساس رخ دهد، اعتراضات بسیار زیادی را به دنبال داشت، به گونه ای كه به عقیده بعضی از كارشناسان و علاقمندان فوتبالی، این اشتباهات مهلك داوری، از لذت تماشای بازی های فوتبال به شدت می كاهد.

این فناوری می تواند حتی پس از سوت داور به منظور قبول گل، گل پذیرفته شده را با بررسی های انجام شده ویدیویی و دقیق، رد كند و بدین ترتیب، اعتراضات و ناعدالتی ها را به میزان قابل توجهی بكاهد.

طبق اعلام فیفا، تیم VAR از اتاق عملیات ویدئویی كه در مركز پخش بین المللی مسكو واقع شده است، از داوران حاضر و فعال در خلال بازی ها پشتیبانی می كند و در صورت نیاز به آن ها كمك می نماید تا سوت های عادلانه تری بزنند. اعضای این تیم از یك كمك داور ویدئویی، سه دستیار و چهار متصدی پخش تشكیل شده است كه از تصاویر ۳۳ دوربین پوشش دهنده بازی و همینطور از امكان دسترسی اختصاصی به دو دوربین مخصوص آفساید بهره می برند.

این تكنولوژی در ماه مارس سال جاری ۲۰۱۸ میلادی به تایید هیات بین المللی فوتبال رسید و از همان زمان قرار بود كه تنها در صورتی كه تصمیم بتواند منجر به تغییر نتیجه نهایی بازی شود، مورد كاربرد قرار بگیرد.

در عین حال، تیم فعال در مركز پشتیبانی كمك داور ویدویی در صورت مشاهده خطای آشكار با داوران داخل زمین ارتباط برقرار كرده و داوران می توانند به منظور برقراری ارتباط كامل با آن ها، بازی را برای لحظاتی متوقف كنند.

لازم به ذكر است كه تمامی تصمیمات و اخطارهای تیم VAR در وب سایت و اپلیكیشن فیفا ثبت می گردد.
1397/03/28
13:51:50
5.0 / 5
1706
تگهای خبر: دوربین , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس