پارس آی سی تی

انواع كلاهبرداری در بستر بازی های آنلاین

انواع كلاهبرداری در بستر بازی های آنلاین

پارس آی سی تی: یكی از طریق های استفاده از بازی های آنلاین چندنفره، پلتفرم استیم است، اما كلاهبرداران می توانند از روش های مختلفی بهره برده و با جعل هویت اكانت های معتبر استیم و یا پیشنهادهای مالی وسوسه انگیز، به حساب استیم شما دسترسی پیدا كرده و حتی ایمیلتان را در اختیار بگیرند.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، استیم (Steam) یك سكوی توزیع دیجیتال است كه برای بازی ویدئویی چندنفره و مدیریت حقوق دیجیتال توسط شركت والو توسعه یافته است. این پلتفرم برای توزیع بازی های كامپیوتری و رسانه های مرتبط آنلاین استفاده می شود؛ به صورتی كه داده های در رابطه با آن ها توسط بازی سازان یا توسعه دهندگان مستقل كوچك تر به خانه های نرم افزار بزرگتر به اشتراك گذاشته می گردد.

شركت والو در اكتبر ۲۰۱۲ خصوصیت جدیدی را فراهم نمود تا داده هایی از نوع غیر بازی های كامپیوتری هم در محیط انجمن استیم به اشتراك گذاشته شود كه این خود شامل قابلیت های گسترده ای شامل فهرست دوستان، گروه ها، ذخیره سازی ابری داده ها، چت صوتی و تصویری بازی سازان برای بازی های آنلاین و... هم می گردد.

برای ورود به بازی های استیم باید در ابتدا نرم افزار استیم نصب شده و سپس اكانت استیم ساخته شود، با استفاده از این اكانت می توان بازی های مختلفی را كه در شبكه وسیع استیم موجود هستند، بهره برد. در اغلب بازی های استیم همچون بازی های معروف و فراگیرشده در ایران مانند كانتر استرایك (counter strike) و بازی استراتژیك دوتا (dota ۲) برای جذابیت و خاص بودن امكان خرید و فروش آیتم برای كاربران به وجود آمده است كه قیمت بعضی از این آیتم ها به میلیون ها تومان می رسد.

شركت استیم برای سهولت خرید و فروش آیتم ها ارزی با نام استیم والت (Steam wallet) به وجود آورده است كه می توان آن را به شكلی ارز دیجیتالی دانست. ارزش مالی بالای آیتم ها و وجود استیم والت دلیل خوبی برای حضور كلاهبرداران اینترنتی در این زمینه است. روش های كلاهبرداری كه اكثرا در ایران صورت پذیرفته، توسط وب سایت پلیس فتا به شرح ذیل توضیح داده شده است.

كلاهبرداری با لینك جعلی/ فیشینگ

امروزه یكی از شایع ترین تكنیك های كلاهبرداری، فیشینگ است كه توسط خیلی از كاربران استفاده می شود، به خصوص در «پیوندهای فیشینگ»، وب سایت هایی هستند كه شما را به عرضه اطلاعات مربوط به حساب شما (نام كاربری استیم و كلمه عبورتان) سوق می دهند. پس از اینكه اطلاعات حساب خویش را در سایت مورد نظر ثبت كردید، فیشر بعد از انتقال آیتم های خود و كیف پول استیم به یكی از حساب های خود، حساب ایمیل پشتیبان را هم تغییر می دهد كه اجازه دسترسی شما به اكانتتان از بین می رود.

مهندسی اجتماعی

این كلاهبرداری به این صورت است كه شخص كلاهبردار از شما درخواست خرید یا معاوضه یك آیتم با آیتمی كه اصلا متعلق به وی نیست می كند؛ در این روش گاهی كلاهبرداران با درج پیوند اكانت های پرارزش و حرفه ای كه آیتم های باارزشی دارند، در اكانت خود ادعای مالكیت آن اكانت ها را در جهت تولید اعتماد شما دارند. كلاهبرداران در این روش بعد از دریافت آیتم مورد نظر شما را حذف خواهند كرد و هیچ آیتمی به شما نخواهند داد. ازاین رو هیچگاه نباید به پیوند اكانت دیگر اشخاص اعتماد كنید.

جعل هویت

در این روش كلاهبرداران به صورت دقیق و با جزئیات كامل اكانت استیم یك كاربر مشهور و یا یكی از دوستان صمیمی شما كه در فهرست پروفایل استیم شماست را تولید می كنند؛ آن ها با این روش شما را فریب داده و آیتم های شما را به سرقت می برند.

سوء استفاده از ایمیل تایید استیم

كلاهبردار با استفاده از پیشنهاد تخفیف عالی برای یك آیتم خوب در محیط استیم به شما پیام می دهد، سپس با بهانه دانستن اینكه آیا اكانت متعلق به شماست از شما درخواست ایمیل تایید استیم را می كند كه با در اختیار قرار دادن این ایمیل، در واقع شما اكانت خویش را به شخص كلاهبردار تقدیم كرده اید.

درخواست قرض گرفتن

گاهی كلاهبرداران با استفاده از جلب اعتماد و پیشنهاد مبلغی قابل توجه از شما درخواست قرض گرفتن آیتم ها برای مدت كوتاهی می كنند كه در واقع شما باید اكانت خویش را در اختیار وی قرار دهید كه البته بعد از آن، وی می تواند آیتم ها و استیم والت شما را برداشته و اكانت شما را حذف كند.

به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، خیلی از بازی های كامپیوتری به صورت آنلاین با استفاده از اینترنت در بستر كنسول های بازی، كامپیوتر، دستگاه تلفن همراه یا با استفاده از سایت های شبكه های اجتماعی انجام می گردد. در این بازی ها ممكن است افراد هویت واقعی خویش را نمایش ندهند، بلكه با هویت های جعلی در بازی شركت نمایند كه درآن صورت امكان شناسایی خویش را به شما نمی دهند.

از طرفی ممكن است كلاهبرداران اینترنتی با جعل هویت و در قالب بازی كنان با شما وارد بازی شوند. امروزه در بازی های آنلاین مبالغ زیادی صرف خرید امكانات و تجهیزات مجازی در بازی می گردد. كلاهبرداران ممكن است بدافزارها یا ویروس هایی را در طول بازی ها به شما بدهند كه در صورت دانلود آن ها، با خطرات مالی و افشای اطلاعات مواجه می شوید.
1397/03/20
23:55:31
5.0 / 5
2146
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آی سی تی پارس