پارس آی سی تی

عذرخواهی ZTE بعد از پرداخت تاوان نقض تحریم های آمریكا

عذرخواهی ZTE بعد از پرداخت تاوان نقض تحریم های آمریكا

پارس آی سی تی: رییس هیات مدیره شركت ZTE به دنبال موافقت این شركت فناوری چینی برای پرداخت یك میلیارد دلار جریمه به آمریكا برای آخر دادن به ممنوعیت فروش تامین كنندگان آمریكایی به این شركت كه فعالیتش را فلج كرده بود، از كاركنان و مشتریان عذرخواهی نمود.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از رویترز، این توافق به ZTE كه دومین شركت مخابراتی بزرگ چین است، اجازه می دهد فعالیت های خویش را از سر گرفته و روابطش با تامین كنندگان آمریكایی خویش را مجددا برقرار كرده و اعتماد با مشتریان جهانی خویش را بازسازی كند. اما كارشناسان صنعت برآورد می كنند كه حداقل یك ماه برای ZTE طول خواهد كشید تا بعد از برداشته شدن تحریم ها مجددا فروش گوشیهای خویش را آغاز كنند.

كارمندان این شركت هم نگران تعدیل نیرو، كاهش دستمزدها و احتمال از دست دادن مشتریان هستند زیرا این شركت مقرر است تغییرات گسترده ای در سطوح مدیریتی خود اعمال نماید.

این شركت پنج شنبه گذشته موافقت نمود برای رفع ممنوعیتی كه از آوریل ضد ZTE اعمال شد، جریمه پرداخت كرده و مدیریت خویش را تغییر دهد. این ممنوعیت كه مربوط به نقض تحریم آمریكا ضد تجارت با ایران بود، مانع از این می شد كه ZTE قطعات اولیه مورد نیاز خویش را از شركت های آمریكایی خریداری كند. این مساله به سیاست هم كشیده شد و یكی از مسائل اصلی مذاكرات میان واشنگتن و پكن برای اجتناب از یك جنگ تجاری است.

یین ییمین، رییس هیات مدیره ZTE در یادداشتی كه به كاركنان خود ارسال كرد از كارمندان، مشتریان، سهامداران و شركای تجاری عذرخواهی نمود و اظهار داشت: این شركت از خطاهای خود درس خواهد گرفت و كسانی كه مسئول آن هستند را وادار به پاسخگویی می كند.

یك كارمند شركت ZTE به رویترز اظهار داشت: پرداخت جریمه مشكلی نیست ولی مشكل واقعی كه مقابل ZTE وجود دارد از سرگیری كسب وكار به خصوص در خارج از این كشور است.

تحت توافق با آمریكا ZTE هیات مدیره و مدیریت خویش را ظرف مدت ۳۰ روز تغییر خواهد داد و یك میلیارد دلار جریمه پرداخت می كند. این توافق همینطور شامل یك ممنوعیت ۱۰ ساله جدید است كه در صورت تخلفات آتی اجرایی خواهد شد.

یكی دیگر از كاركنان ZTE به رویترز اظهار داشت: همه كارمندان به نشست های گروهی همچون شركت در دوره های آموزش پایبندی به كنترل های صادراتی و تهیه گزارش دعوت شده اند كه منعكس كننده اوضاع جاری است. انتظار می رود تغییر مدیریت حداقل در كوتاه مدتی بی ثباتی در این شركت تولید كند.

گروه ZTE سال قبل اقرار كرد با خرید قطعات آمریكایی و استفاده از آن ها در تجهیزاتی كه به صورت غیرقانونی به ایران فروخته است، تحریم های آمریكا را دور زده است. تحریم های جدید در آوریل به دنبال نقض شرایط توافق سال قبل درباره اخراج مدیران خاطی برای نقض قوانین تحریم های آمریكا اعمال شد.

به گفته تحلیلگران، بعد از جریمه ۱.۲ میلیارد دلاری در سال قبل جریمه جدید برای ZTE سنگین خواهد بود، اما این شركت را فلج نمی نماید. این شركت مستقر در شنزن ۳۰ میلیارد یوان ( ۴.۷ میلیارد دلار نقدینگی) و سرمایه گذاری كوتاه مدت تا آخر مارس داشته است و سود خالصش در حدود ۷۹۷ میلیون دلار بود.

شركت ZTE بعنوان فروشنده تلفن هوشمند در سه ماهه نخست سال جاری با ۱۱.۴ درصد سهم بازار، در رتبه چهارمین فروشنده پرفروش در آمریكا قرار داشت، اما از زمان اعلام تحریمها، فروش گوشیهای این شركت هم متوقف گردید.
1397/03/19
14:39:03
5.0 / 5
2018
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آی سی تی پارس