پارس آی سی تی
به دلیل انتشار گازهای گلخانه ای؛

موبایل ها به گرمایش زمین دامن می زنند

موبایل ها به گرمایش زمین دامن می زنند

پارس آی سی تی: تحقیقی جدید نشان داده است موبایل ها به روند گرمایش زمین دامن می زنند. به طوریكه سهم انتشار گازهای گلخانه ای این دستگاه ها از ۴ درصد در ۲۰۱۰ به ۱۱ درصد در ۲۰۲۰ می رسد.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از میل آنلاین، تحقیقات مختلف نشان داده دلیل اصلی تغییرات آب و هوایی انتشار كربن است و بسیاری افراد تصور می كنند سوخت های فسیلی، استخراج از معدن و حمل و نقل عامل اصلی این آلودگی هستند. اما به ندرت انگشت افترا به سمت صنعت كامپیوتر و موبایل گرفته می گردد.
این درحالی است كه خیلی از كارشناسان معتقدند دنیای سایبری اطلاعات و فناوری های رایانشی (ICT) می توانند جایگزینی برای فعالیت های فیزیكی باشند كه گازهای گلخانه ای تولید می كنند.
اما تحقیقی در نشریه Journal of Cleaner Production سهم این بخش همچون كامپیوتر، لپ تاپ، مانیتور، موبایل و تبلت و همینطور بخش های زیر بنایی مانند مراكز اطلاعات و شبكه های مخابرات را در فرایند گرمایش جهانی بررسی نموده است.
نتایج بررسی ها نشان داد تاثیر این بخش بر گرمایش زمین از یك درصد در ۲۰۰۷ میلادی به ۳.۵ درصد در ۲۰۲۰ و ۱۴ درصد در ۲۰۴۰ میلادی می رسد.
همچنین این تحقیق نشان داد روند تاثیرگذاری این صنعت افزایشی خواهد بود ازاین رو نمی توان امیدوار بود ICT روند گرمایش جهانی را متوقف كند.
تحقیق نشان داد سهم موبایل ها در انتشار گازهای گلخانه ای از ۴ درصد در ۲۰۱۰ میلادی به ۱۱ درصد در ۲۰۲۰ می رسد. همینطور محققان تخمین می زنند در همین بازه زمانی انتشار سالانه گازهای گلخانه ای موبایل ها از ۱۷ به ۱۲۵ مگاتن دی اكسید كربن برسد. این رقم نشانگر ۷۳۰ درصد رشد است.
جالب آنكه بخش اعظم این گازها مربوط به فرایند تولید موبایل است. علاوه بر انرژی مصرفی جهت تولید دستگاه، انرژی مورد استفاده برای استخراج مواد به كار رفته در آن مانند طلا است.

1397/01/09
11:12:13
5.0 / 5
1671
تگهای خبر: موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس