پارس آی سی تی

اپراتورها به علت عدم امانت داری چهار میلیارد جریمه شدند

اپراتورها به علت عدم امانت داری چهار میلیارد جریمه شدند

پارس آی سی تی: آشكار شدن این مورد كه شماره های مشتركین دو اپراتور هنگام استفاده از اینترنت همراه و ورود به برخی سایت ها، در اختیار سایت پذیرنده قرار گرفته است، باعث شد این اپراتورها به علت عدم اهتمام در حفظ اطلاعات مشتركین، ۴۰ میلیارد ریال جریمه شوند.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، در حالیكه شماره كاربران ممكن است به طرق مختلف در اختیار كسب وكارها قرار گیرد و موجبات ارسال پیامك های تبلیغاتی را فراهم كند، همواره یكی از ذهنیت هایی كه برای كاربران وجود داشت، در اختیار قرار دادن شماره توسط اپراتورها بود. درواقع باآنكه حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- اظهار كرده بود این طور نیست كه اپراتورها به صورت گسترده و ساماندهی شده اطلاعات را در اختیار دیگران قرار دهند، اما چندین مورد شاهد لو رفتن اطلاعات بعضی از اطلاعات بودیم كه اعلام گردید این اتفاق به صورت سهوی از سوی اپراتورها رخ داده است.
همچنین محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به كرات بر لزوم حفظ اطلاعات شخصی كاربران توسط اپراتورها تاكیده كرده و با انتقاد از برخی اقدامات اپراتورها در زمینه در اختیار گذاشتن اطلاعات كاربران در اختیار شركت های تبلیغاتی و با تاكید بر لزوم حفظ اطلاعات شخصی كاربران توسط اپراتورها اظهار داشته بود: اپراتور بی جا می كند اطلاعات مشتریانش را در اختیار دیگران می گذارد؛ حتی خودشان هم نباید از این اطلاعات استفاده كنند.
او همینطور وعده داده بود: مردم بدانند كه اگر گزارشی را برای ما ارسال كنند، آن مبحث را پیگیری خواهیم كرد. البته اطلاع رسانی این مورد هم اكنون بعنوان یك اخطار به اپراتورهاست و البته ادله حقوقی را برای برخورد قضایی به دادستانی ابلاغ می نماییم.

اشتباه در تنظیمات امنیتی شماره كاربران را لو داد
در این راستا، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی امروز اعلام نمود: گزارشات واصله از مشتركین اپراتورهای همراه اول و ایرانسل حاكی از آن بود هنگام استفاده كاربران از اینترنت همراه و ورود به برخی سایت ها، شماره مشتركین در اختیار سایت پذیرنده قرار گرفته است. از این رو طبق تاكید وزیر محترم ارتباطات در خصوص پرهیز از هرگونه تعرض به حقوق و حریم شهروندی، مبحث جهت رسیدگی به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارجاع شد و بعد از بررسی فنی مسئله توسط مركز ماهر مشخص شد، اپراتورهای مذكور با بعضی از شركت ها به منظور تسهیل در فرایند پرداخت برخط و ورود كاربران به سامانه های موردنیاز، شماره مشتركین را طبق روش Header Enrichment و با ضوابط خاص امنیتی در اختیار برخی شركت های طرف قرارداد می گذاشتند، اما در این بین به علت اشتباه در تنظیمات امنیتی برخی از شركت های طرف قرارداد با اپراتور، موجبات سوءاستفاده از شماره مشتركین در جهت ارسال پیامك تبلیغاتی فراهم شده بود.
پس از احراز تخلف صورت گرفته، ضمن اخطار به اپراتورهای تلفن همراه، خطای مورده اشاره رفع و با نظر به ضرورت بررسی بیشتر و انجام تنظیمات امنیتی كامل تر، این سرویس هم اكنون متوقف شده است. ازاین رو با عنایت به گزارش مركز ماهر و توضیحات عرضه شده از جانب اپراتورهای تلفن همراه، نقض هدفمند حریم خصوصی مشتركین توسط اپراتورهای مذكور رخ نداده است ولی اشتباه و كاستی اپراتورهای تلفن همراه در كنترل مبحث و مشكلاتی كه در تنظیمات این سرویس توسط شركت های طرف قرارداد اپراتور وجود داشته، باعث سوءاستفاده شده است.
بر این اساس، بنابر مفاد موافقت نامه پروانه اپراتورهای تلفن همراه، شركت خدمات ارتباطی ایرانسل و شركت ارتباطات سیار ایران هریك مشمول جریمه و به میزان حداكثر ۲۰ میلیارد ریال شدند كه با عنایت به شرایط و ضوابط و مراحل تعریف شده در موافقت نامه پروانه اپراتورها، فرایند این مورد در سازمان در حال انجام می باشد و بعد از تكمیل مراحل به اپراتورهای مذكور ابلاغ خواهد گردید.
رعایت حقوق مشتركین و حفظ محرمانگی اطلاعات آنها از اصول مصرح در پروانه اپراتورها بوده و هیچ گونه قصور و تقصیری در این حوزه قابل پذیرش نمی باشد و وزارت ارتباطات در صورت اثبات تخلف، حسب مقررات و مفاد پروانه اپراتورها اقدام خواهد نمود. همینطور یكی از كارآمدترین روش های نظارت بر عملكرد دارندگان پروانه، استفاده از گزارشات و نظرات مردمی است؛ ازاین رو لازم است مردم با دقت و حساسیت كامل، مواردی از این قبیل را با استفاده از سامانه ۱۹۵ به اطلاع سازمان برسانند.1396/12/24
17:47:41
5.0 / 5
2013
تگهای خبر: شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آی سی تی پارس