پارس آی سی تی
وزیر ارتباطات خبر داد

مجری طرح اینترنت كودكان معرفی خواهد شد

مجری طرح اینترنت كودكان معرفی خواهد شد

به گزارش پارس آی سی تی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه طرح این وزارتخانه جهت راه اندازی اینترنت كودكان بزودی محقق می گردد تصریح كرد كه نقش اپراتورهای مجازی در تمام مراحل این طرح دیده شده است.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، فضای مجازی به لحاظ ذاتی سبب تولید عدالتی نسبی در پیكره خود شده است، به این مفهوم كه دیگر تفاوتی نمی كند كه شما از چه طبقه یا صنفی باشید؛ بلكه به خودی خود و به صرف داشتن یك اكانت حق اظهار نظر دارید، همانطور كه دیگری دارد. در یك مورد خاص اما كودكان بهتر است به علت نداشتن بلوغ ذهنی و شخصیتی كه دارند، حضورشان در این فضا كنترل شده باشد یا مجرایی مستقل برای ورود به این فضا جهت استفاده از مزیت های آن ضمن محفوظ ماندن از صدمه هایش دارا باشند. این طرحی است كه البته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در انجام آن برنامه هایی دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه طرح این وزارتخانه جهت راه اندازی اینترنت كودكان بزودی محقق می شود؛ اظهار داشت: تا ۱۰ روز آینده مجری این طرح را همراه با زمان بندی مشخص معرفی خواهیم كردیم تا برنامه برای حركت آغاز شود.
محمد جواد آذری جهرمی با اشاره به طرح وزارت ارتباطات درباره اجرایی كردن طرح اینترنت كودكان بیان كرد: طرح ما در این باره تهیه و نهایی شده است كه هم اكنون در مرحله ای است كه ما مجری این طرح را منصوب نماییم.
پیش از این هم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم درباره برنامه های صورت گرفته در جهت منشور حقوق شهروندی در این وزارتخانه، پشتیبانی از توسعه سرویس های بومی و توجه به توسعه سواد رسانه را از اقدامات موثر در این حوزه دانسته و تاكید كرده بود: طرح اینترنت كودكان برای كاهش آفات فضای مجازی و همینطور نرم افزار موبایل محور دولت همراه از برنامه هایی است كه در آینده در دستور كار این وزارتخانه قرار دارد. در این راستا، گروهی از حقوقدانان و صاحب نظران مامور شده اند اقدامات لازم به این كسب و كارها را فراهم نمایند و همینطور امیدواریم تا دهه فجر سامانه ای برای ثبت اعتراضات مردم در زمینه نقد حقوق اساسی به بهره برداری برسد.
اهمیت اینترنت كودكان برای دولت
در همان مراسم حسن روحانی - رئیس دولت دوازدهم - درباره این اظهارات جهرمی بیان كرده بود: وزیر جوان كابینه دوازدهم فعالیت های اززشمندی را در زمینه ارتباطات داشته است. فكر می كنم بخش مهمی از حقوق شهروندی مردم در زمینه ارتباطات دسترسی به ارتباطات آسان، ارزان، امن و با حفظ حریم خصوصی است. می دانیم آقای جهرمی در جایی است كه فشار زیادی وجود دارد، از دولت یازدهم ایستادگی كردیم، به جهت اینكه مردم بتوانند ارتباط سهلی را داشته باشد. این فشارها وجود دارد و ما همچنان ایستادگی خواهیم كرد و ایشان باید بایستد و مقاومت كند و همه دولت پشت سر ایشان است.
وی ادامه داد: این از حقوق مهم مردم است حالا اگر یك نفر در مصرف آب اسراف كرد قاضی می تواند آب شهر یا یك سد را قطع كند! باید با متخلف برخورد شود و نمی توان ملتی را از آب خوردن محروم كرد. البته اخلاق برای ما مهم است اینترنت كودكان و اینده جوانان و حراست از آن، فرهنگ، ایمان و آینده جوانان برای ما مهم است. تا روزی كه حیات داشته باشم و رییس جمهور باشم از حق مردم حراست میكنم و نخواهم گذاشت حقوق مردم تضییع شود.
اینترنت كودكان در بقیه جاها
به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، در انگلستان هم انجمن ملی مبارزه با خشونت ضد كودكان (NSPCC) در سال (۲۰۱۷) با انتقاد از اهمال دولت این كشور در تضمین امنیت كودكان در فضای اینترنت اعلام نموده بود كه از ۳۸ طرح پیشنهادی در این مورد، ۱۱ طرح نادیده گرفته شده، هفت طرح آن هم به صورت كامل به اجرا درنیامده است و چهار طرح هم اكنون تاریخ گذشته محسوب می شوند.
این انجمن بر نیاز به دستورالعملی الزامی برای تنظیم رسانه های اجتماعی و مقابله با سوءاستفاده های آنلاین هم اكنون تاكید دارد. وزیران انگلیس می گویند كه در كوشش برای تولید امن ترین فضای مجازی ممكن در این كشور هستند. مقامات وزارت انگلیس، بعنوان بخشی از استراتژی ایمنی اینترنتی خود، روند تولید یك دستورالعمل اختیاری برای تنظیم وب سایت ها را شروع كرده است. باآنكه NSPCC با بیان این كه این اقدام در سال ۲۰۰۸ سفارش شده بود، آن را بسیار دیر و ناكافی خواند و الزامی شدن و همراه شدن آن با جریمه در صورت عدم اجرا را خواهان شد.
طبق این دستورالعمل، امكاناتی نظیر اكانت های امن برای افراد زیر ۱۸ سال، حفاظت های اضافی مانند اخطار در مورد سوءاستفاده ها و گزارش خطر برای كودكان باید با استفاده از شبكه های اجتماعی منتشر شوند.
مسنجر كیدز ؛ پیام رسانی برای كودكان
در سایر نقاط دنیا هم بحث اینترنت و كودكان مورد توجه قرار گرفته است به طوریكه شبكه اجتماعی فیس بوك، پیام رسانی را تحت عنوان "مسنجر كیدز" عرضه كرده تا كودكان تحت نظارت والدین خود بتوانند با دوستان خود در ارتباط باشند.
به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، از سال ۱۹۹۸ میلادی كه استفاده از اینترنت برای عموم مردم همگانی شد، كاربران خیلی از اطلاعات نادرستی كه در فضای باز اینترنت ممكن است در دسترس كودكان قرار بگیرد، ابراز نگرانی كردند. ازاین رو كنگره آمریكا لایحه و قانونی را تصویب كرد كه كودكان زیر ۱۳ سال و بدون نظارت و اجازه والدین خود، مجاز به استفاده از اینترنت نباشند.


 

1396/11/27
14:47:15
5.0 / 5
2076
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آی سی تی پارس