پارس آی سی تی

آموزش خنده به ربات ها

آموزش خنده به ربات ها

پارس آی سی تی: دانشمندان تلاش می کنند به ربات ها خندیدن در زمان و شیوه مناسب را آموزش دهند و امیدوارند این سیستم بتواند مکالمات طبیعی بین انسان ها و سیستم های هوش مصنوعی را بهبود بخشد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، خنده اشکال مختلفی دارد؛ از خنده مؤدبانه تا خنده های بلند مُسری. دانشمندان درحال توسعه یک سیستم هوش مصنوعی هستند که هدف آن افزودن قابلیت خندیدن به ربات ها با روشی صحیح و در زمان مناسب می باشد.
تیم سازنده این ربات خندان که اریکا (Erica) نام دارد، می گویند که این سیستم می تواند مکالمات طبیعی بین افراد و سیستم های هوش مصنوعی را بهبود بخشد.
دکتر کوجی اینو (Koji Inoue) از دانشگاه کیوتو و نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: ما فکر می نماییم که یکی از کاربردهای مهم هوش مصنوعی برقراری ارتباطی همدلانه بین ربات ها و انسان ها است. ما به این نتیجه رسیدیم که یکی از راه هایی که ربات بوسیله آن می تواند با کاربران همدلی کند، خندیدن است.
"اینو" و همکارانش تصمیم گرفتند تا به سیستم هوش مصنوعی خود هنر خنده محاوره ای را آموزش دهند. آنها داده های مربوط به بالای ۸۰ گفتگوی سریع بین دانشجویان پسر دانشگاه و ربات را که در ابتدا توسط چهار بازیگر زن تازه کار ازراه دور اداره می شد، جمع آوری کردند.
داده های مربوط به این گفتگوها برمبنای نوع خنده دسته بندی شدند و سپس از این داده ها برای آموزش یک سیستم یادگیری ماشینی استفاده شد که تصمیم می گرفت که آیا زمان مناسبی برای خندیدن هست یا خیر و همین طور نوع مناسب خنده را انتخاب می کرد.
پژوهشگران می گویند که خنده می تواند به ساخت ربات هایی با شخصیت متمایز کمک نماید.
"اینو" می گوید: ما فکر می نماییم که ربات ها می توانند شخصیت متمایز خودرا بوسیله مکالمه و رفتارهایی همچون خندیدن، برقراری ارتباط چشمی، حرکات و سبک صحبت کردن نمایش دهند. بااینکه او افزود که دست کم ۲۰ سال طول می کشد تا بتوان یک گفتگوی معمولی همچون یک دوست با ربات ها داشت.1401/06/26
10:39:48
5.0 / 5
129
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس