پارس آی سی تی

ایران و محدودیت اینترنت

ایران و محدودیت اینترنت

پارس آی سی تی: درحالی که بیشتر کشورها همچون عربستان، امارات، چین، سوئیس و... با بهره گرفتن از چهره هایِ سینمایی شناخته شده تصاویر شگفت انگیزی از جاذبه های سرزمینی خودرا خلق کرده و چشم ها و ذهن ها را تسخیر می کنند، در ایران اجرای طرح صیانت از فضای مجازی، نگرانی ها را برای حذف کشورمان از بازار و تجارت جهانی بیشتر کرده است.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» که بیشتر با عنوان طرح محدود یا مسدودکننده و فیلترینگ فضای مجازی شناخته شده، مقرر است در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی خارج از صحن مجلس در یک کمیسیون بررسی شود، تا حالا واکنش های مختلفی را برانگیخته و تفسیرهای خیلی از آن شده است؛ بااینکه موافقان این طرح بر این عقیده اند که فضای کسب وکار داخلی، سامان دهی و از پلت فرم های "وطنی" حمایت و مدیریت و مرزبانی این فضا از حوزه اختیار "بیگانگان" خارج خواهد شد، اما مخالفان تاکید می کنند که اجرای این طرح نه فقط مشکلات جدی برای کسب وکارهای داخلی به وجود می آورد که عامل مهاجرت نیروهای متخصص خواهد شد.
اگرچه طراحان گفته اند «فیلترینگ شبکه های اجتماعی خارجی به هیچ عنوان در این طرح وجود ندارد» یا «قطعا جایگزین سرویسی مثل گوگل وجود ندارد و هیچ زمان نمی توان گوگل را مسدود کرد»، اما از طرح جدید مجلس تفسیر می شود: «هر خدمت کاربردی فضای مجازی که صاحب آن حاضر به همکاری با ایران و معرفی نماینده در کشورمان نباشد، ممکنست محدود شود؛ حال نام این محدودیت، فیلترینگ تأخیردار باشد یا کم کردن پهنای باند.»
در ماده ۱۲ فصل سوم این طرح نیز آمده که «عرضه و فعالیت خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی منوط به ۱ـ ثبت در درگاه خدمات پایه کاربردی و ۲ ـ گرفتن مجوز فعالیت خدمات اثرگذار پایه کاربردی داخلی و خارجی است.» همین طور در تبصره یک این ماده آمده که «عرضه و فعالیت خدمات پایه کاربردی خارجی اثرگذار مستلزم معرفی نماینده قانونی و پذیرش تعهدات ابلاغی کمیسیون است.» در ماده ۱۷ این طرح نیز تاکید شده که «سهم ترافیک هر یک از خدمات پایه کاربردی داخلی در شبکه ملی اطلاعات باید از حداقل مصوب کمیسیون نسبت به ترافیک کل خدمات پایه کاربردی متناظر در کشور بیشتر باشد.» در تبصره یک این ماده نیز آمده که «تنظیم میزان ترافیکِ هر یک از خدمات پایه کاربردی خارجی فقط توسط کمیسیون تعیین می شود.»
مرور دیگر مواد این طرح و برداشت ها و تفسیرهایی که از آنها می شود، نه فقط درباره راه ارتباط عادی عموم مردم با دنیای بیرون، بلکه درباره چگونگی دسترسی از بیرون به داخل ایران نیز نگرانی ها را شدت بخشیده است، خصوصاً در بین فعالان گردشگری که باتوجه به محدویت ها و گرانی هزینه تبلیغات در شبکه های خارجی، در حال حاضر ارزان ترین، آسان ترین و در دسترس ترین ابزار برای تبلیغ و معرفی جنبه های ناشناخته ایران، همین فضای مجازی است.
در سال هایی که چهره ای جنگ ستیز و سیاه از ایران در رسانه های غربی و شرقی به تصویر کشیده شده است، بهره گیری از فضای بانفوذ و پرمخاطب شبکه های اجتماعی، تا حدی تصویر دیگری را از ایران همراه با جاذبه های گردشگری، فرهنگ و مردمش نشان داده و دست کم قشر فرهیخته، اهالی سفر و ماجراجویان جوان تر را به کشورمان جذب کرده و حتی تعدادی از آنها مبلغان جاذبه های سفر به ایران شده اند و خیلی های دیگر با تفاسیر و تصاویر آنها در شبکه های اجتماعی به سفر به ایران علاقمند شده اند. بدین سبب مسدود یا حتی محدود کردن این دسترسی جز آن که گردشگری ایران را باردیگر به عقب برگرداند و آنرا از مناسبات بین المللی حذف کند، کمک دیگری نخواهد کرد.
درباره میزان اثرگذاری شبکه های اجتماعی و موتورهای جست وجو بر کشف واقعیت های یک کشور و انتخاب آن برای سفر نتیجه نظرسنجی ها نشان میدهد ۴۸ درصد از کاربران اینستاگرام از این شبکه برای انتخاب مقصد تعطیلات بعدی خود استفاده می نمایند و ۳۵ درصد از اینستاگرام برای کشف مکان های جدید استفاده می نمایند. تقریباً ۸۰ درصد از همه کاربران اینستاگرام در خارج از ایالات متحده آمریکا زندگی می کنند که نشان دهنده حضور جهانی قابل توجه این شبکه اجتماعی است. بیش از نیمی از بزرگسالان آمریکایی بین ۱۸ تا ۲۹ سال نیز از اینستاگرام استفاده می نمایند.
نتیجه دیگر مطالعاتی که قبلا انجام شده است، نشان میدهد بدون استفاده از این شبکه اجتماعی با چنین میزان مشارکت، نفوذ و محبوبیت، نمی توان یک برنامه بازاریابی گردشگری مؤثر ایجاد کرد. بدین سبب شرکت های بازاریابی گردشگری که به بازارهای آینده می اندیشند نمی توانند از محبوبیت این شبکه اجتماعی در میان نسل جوان چشم پوشی کنند.
درباره میزان اثرگذاری فضای مجازی بر دنیای گردشگری نتیجه یک تحقیق نشان میدهد که حدود ۸۴ درصد مردم به نظرات آنلاین به اندازه یک سفارش شخصی اعتماد دارند. در حقیقت کاربران شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام ترجیح می دهند نظر مصرف کننده دیگری را بشنوند تا پیام های بازایابی یک شرکت بزرگ مارک دار را ببینند، برای همین در سالهای اخیر خیلی از این شرکتها به چهره های شناخته شده و مؤثر در اینستاگرام و سایر شبکه ها برای معرفی محصول و بازار متوسل شده اند.
اما درباره میزان اثرگذاری موتورهای جست وجو که بیم محدود شدن دسترسی به آنها با اجرای طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» می رود، تحقیقات نشان می دهد مسافران برای انجام همه کارها از تحقیق درمورد مقاصد گرفته تا کسب اطلاعات بیشتر در مورد حمل و نقل، فعالیت ها، اقامتگاه ها و در حقیقت رزرو کردن، از پلت فرم هایی مانند Google و Bing استفاده می نمایند. این ماهیتِ موتورهای جست وجو، شرکت های بازاریابی را قادر می کند با روش های بسیار هدفمندتر و با هزینه بسیار کمتر نسبت به دیگر کانال ها و شبکه ها به مشتریان دسترسی داشته باشند.
مطالعه ای که Expedia در سال ۲۰۱۷ انجام داده است نشان میدهد ۶۹ درصد از مسافران از وقتی به سفر کردن فکر می کنند به جست وجوگرها مراجعه می کنند؛ این رتبه بندی بالاتر از همه منابع دیگر، همچون اعضای خانواده، دوستان، آژانس های مسافرتی آنلاین (OTA) و وب سایت های برند مسافرتی است.
یک مطالعه جداگانه توسط «بینگ» نیز نشان میدهد ۷۳ درصد از افرادی که برای سفرهای خانوادگی برنامه ریزی می کنند از موتورهای جست وجو بعنوان قسمتی از پروسه برنامه ریزی سفر استفاده می نمایند و ۳۰ درصد، موتورهای جست وجو را بعنوان مهم ترین منبع اطلاعات خود رتبه بندی می کنند.
گوگل همین طور دریافته که ۷۰ درصد از مسافرانِ دارای تلفن های هوشمند از این دستگاه برای جست وجو استفاده می نمایند و ۵۰ درصد از مراجعه ها به موتور جست وجوی Google Flights بوسیله تلفن های هوشمند انجام می شود.
این آمارها اهمیت موتورهای جست وجو و شبکه های اجتماعی را بعنوان منابع ضروری برنامه ریزی سفر دوچندان نشان میدهد و این پرسش را مطرح می کند که طراحان، مدافعان و موافقان طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» یا همان صیانت از اینترنت، برای مختل نشدن این جریان ارتباطی و حذف نشدن ایران از بازارهای بین المللی و تجارت جهانی، به چه جایگزین و نسخه ای اندیشیده اند و خلاء پیش بینی شده را به چه صورت جبران خواهند کرد؟
به ویژه آن که استفاده از خدمات پایه کاربردی (پیام رسان ها، شبکه های اجتماعی و سایر پلت فرم ها) به وضوح جرم انگاری شده است؛ در ماده ۳۳ این طرح نیز آمده که «هرگونه فعالیت تجاری در حوزه تولید، توزیع، تکثیر و عرضه بدون مجوز نرم افزارها یا ابزارهای کامپیوتری الکترونیکی (نظیر وی پی ان و فیلترشکن)، انتشار عمده (به تشخیص کمیسیون) و در دسترس قرار دادن بدون مجوز آن که امکان دسترسی به خدمات بدون مجوز مسدودشده را بطور مستقیم یا غیرمستقیم فراهم آورد ممنوع بوده و مجازات مرتکب آن حبس و جزای نقدی درجه شش خواهد بود.
منبع:

1400/05/17
17:57:21
5.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس